W tym roku, Roku Świętym Compostelańskim, kolejna sesja Parlamentu Jakubowego planowana była w Santiago de Compostela. Jednak warunki pandemiczne spowodowały jej przeniesienie do Krakowa. Odbywa się ona wraz z obradami XII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Camino de Santiago – droga spotkania”.
Program piątkowy (10 września) Konferencji jest pod szyldem sesji Parlamentu Jakubowego Referaty tego dnia są wprowadzeniem do dyskusji i rozważań, np. na temat samej idei roku jubileuszowego, kościołów stacyjnych, inicjatyw duszpasterskich w innych krajach, aby w ten sposób otworzyć szerszą dyskusję.

W piątkowych obradach bierze udział Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie jest p. Fernando Martínez-Vara de Rey.
W Konferencji i obradach Parlamentu po raz kolejny udział bierze ks. bp. Krzysztof Zadarko – Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W VIII sesji Parlamentu i Konferencji uczestniczy 77 osób – przedstawicieli 12 bractw i stowarzyszeń jakubowych, księża proboszczowie 9 parafii jakubowych, w tym 4 sanktuariów św. Jakuba oraz innych instytucji (lista w zakładce [Organizacje]).

W trakcie obrad wybrano Prezydium Parlamentu, w skład którego weszli przedstawiciele Bractw św. Jakuba w Brzesku i Toruniu, przedstawiciel Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” oraz Kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Uczestnicy Parlamentu jednogłośnie zaakceptowali propozycję zlokalizowania siedziby organizacji w Toruniu.

Do pobrania
program konferencji informacja o sesji PJ w Krakowie