Parlament Jakubowy

IV Sesja Parlamentu Jakubowego odbędzie się w Toruniu.

8-10 grudnia 2017 – Toruń

0Tygodnie0Dni0Godzin0Minut0Sekund

Kolejne spotkanie Parlamentu odbędzie się w Toruniu w terminie 8-10 grudnia br. Rolę gospodarzy spotkania przyjęli na siebie Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu oraz Pracownia Szlaku św. Jakuba działająca przy Wydziale Teologicznym UMK.

Spotkanie będzie trzydniowym maratonem w ramach merytorycznej debaty.

Z jednej strony chcemy się poznać w ramach środowiska i oddać głos przedstawicielom poszczególnych grup i środowisk z całej Polski, aby mogli zaprezentować w krótkich wystąpieniach działalność, którą prowadzą.

Z drugiej strony przygotowujemy się ma merytoryczną debatę, która jest odpowiedzią na propozycję podziału uczestników Parlamentu na grupy robocze funkcjonujące między kolejnymi sesjami. Zatem w sobotę proponujemy panel ekspercki złożony z sześciu prelekcji odpowiadających zagadnieniom grup roboczych oraz kwestiom funkcjonowania Parlamentu. Po części eksperckiej odbędzie się praca w grupach roboczych.

Wśród prelegentów będą m.in. Henryk Miłoszewski (prezes PTTK w Toruniu, który znakował Camino Polaco), Franciszek Mróz (dr, Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych), Łukasz Mróz (dr, Prezes Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku), ks. Dariusz Doburzyński (Dziekan i Proboszcz parafii w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie), Agnieszka Ptak (dr, Prezes Fundacji Idź Dalej), Piotr Drzewiecki (założyciel portalu informacyjnego Caminodelavida.pl).

Ostatnimi aspektami spotkania będzie podsumowanie 2017 roku na szlakach jakubowych w Polsce i na świecie, wspólne dzielenie się opłatkiem oraz udział we Mszy Świętej wspólnie z członkami Bractwa św. Jakuba Apostoła w Toruniu, którą zakończymy kolejny rok na Camino de Santiago.

Program ramowy IV sesji Parlamentu Jakubowego 8-10 grudnia, Toruń:

8 grudnia – I sesja IV Parlamentu Jakubowego

Godz. 18 – powitanie, kolacja i prezentacja uczestników /5 min na grupę /

9 grudnia – II sesja IV Parlamentu Jakubowego

 • 7:00 Msza św.
 • 8:00 Śniadanie
 • 8:45 – 9:00 – wprowadzenie

Część I – wykłady ekspertów (Agnieszka Ptak, Henryk Miłoszewski, ks. Dariusz Doburzyński, Franciszek Mróz, Piotr Drzewiecki, Łukasz Mróz)

 • 9:00-10:15 – dr  Łukasz Mróz, Henryk Miłoszewski, dr Franciszek Mróz
 • 10:15-10:35 – przerwa kawowa
 • 10:35–11:50 – dr Agnieszka Ptak, Michał Ptak, ks. Dariusz Doburzyński, Piotr Drzewiecki

Część II – praca w grupach

 • 11:50-13:15 – 15 min wprowadzenia do pracy w grupach, 10 min przerwa oraz praca w grupach, zapoznanie się, wybór lidera.
 • 13:15-14:30 – przerwa obiadowa i chwila oddechu

Część III – praca w grupach

 • 14:30-16:00 – praca w grupach
 • 16:00-16:20 – przerwa kawowa

Część IV – podsumowanie i dyskusja

 • 16:20-18:00 – IV część – podsumowanie pracy w grupach – każdy lider grupy 15 min.
 • od 19:00 kolacja, spotkanie opłatkowe, podsumowanie 2017 roku, wieczorne rozmowy

10 grudnia – III sesja IV Parlamentu Jakubowego

 • 7:15 Śniadanie
 • 8:30 Msza Św. Parlamentu Jakubowego w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu i rozjazd uczestników

Organizator zapewni rzutnik, nagłośnienie oraz inne elementy niezbędne do sprawnego przeprowadzenia spotkania. Zgłoszenia należy przesyłać na adres camino.torun[at]interia.pl. Natomiast uwagi i sugestie dotyczące spotkania w Toruniu na adres biuro[at]parlamentjakubowy.pl