Dzień Polski w Santiago de Compostela

Parlament Jakubowy z okazji Roku Świętego Compostelańskiego 2021 zaprasza wszystkie bractwa, organizacje i stowarzyszenia promujące ideę pielgrzymowania po drogach św. Jakuba w Polsce i Europie, a także indywidualnych pielgrzymów, do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na 15–17 października 2021 r.w Santiago de Compostela. Nieprzypadkowo wybrane zostały daty, w których wspominamy św. Jana Pawła II, który przyczynił się do rozwoju Camino de Santiago w XX wieku. Mamy nadzieję, że weekend spędzony w Santiago będzie okazją do lepszego przeżycia Roku Świętego oraz wspólnej modlitwy w intencji pielgrzymów jakubowych z Polski.

Spotkanie rozpocznie się w piątek 15 października 2021 od przejścia Drzwi Świętych w katedrze compostelańskiej. Wydarzenie obejmie szereg spotkań, katechez, celebracji liturgicznych, zwiedzania z przewodnikiem katedry (w tym: odrestaurowanego Portyku Chwały), starego miasta. Przewodnikami będą Polacy mieszkający w regionie Galicji. Szczegóły dot. planowanych tras oraz kosztów zostaną udostępnione zarejestrowanym uczestnikom.
Głównym punktem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w sobotę 16 października 2021 r. w katedrze w Santiago de Compostela.

Centrum wielu aktywności będzie stanowiło Europejskie Centrum Pielgrzymkowe im. Jana Pawła II na Monte del Gozo prowadzone przez o. Romana Wcisło MS. Planujemy zorganizowanie tam wieczornych spotkań pielgrzymów oraz doroczną sesję ( VIII ) Parlamentu Jakubowego.
Istnieje możliwość rezerwacji noclegów na Monte del Gozo (Cena za HB (nocleg + obiadokolacja + śniadanie) w pokojach z łazienką 29 € od osoby, za HB w salach zbiorowych 22 € od osoby) – chętnych prosimy o bezpośredni kontakt z o. Romanem e-mail: romanwcislo@gmail.com

Ze względów organizacyjnych, w celu przygotowania pakietów pielgrzyma, dokonania stosownych rezerwacji, zwracamy się z prośbą o przekazywanie zgłoszeń chęci udziału w Dniu Polskim do końca czerwca 2021 r., przez formularz [ kliknij tutaj ] (pomoc: geokomtorun@outlook.com )

Więcej informacji: piotrroszak@umk.pl

Kapituła Parlamentu Jakubowego
ks. Piotr Roszak
Franciszek Mróz
Emil Mendyk
Jerzy Kalinowski

Ramowy program Dnia Polskiego

Dzień Polski w Santiago 15-17.10.2021

Piątek, 15 października2021 r.
Wyjście z Monte del Gozo
Przejście przez Święte Drzwi w katedrze w Santiago de Compostela.
10:00 – Spotkanie z przedstawicielami Biura Pielgrzymów w Santiago.
12:00 – Eucharystia w jednym z kościołów w Santiago.Zwiedzania (muzeum pielgrzymek, muzeum katedralne, stare miasto).
17:00 – Droga Krzyżowa w jednym z kościołów – okazja do spowiedzi św.
Wieczorem: wieczór pielgrzymów, spotkanie z Polonią.

Sobota, 16 października 2021 r.
10:00 – Katecheza w jednym z kościołów w Santiago. Zwiedzanie cd. (muzeum pielgrzymek, katedralne, stare miasto).
15:00 – Okazja do spowiedzi św.
16:00 – Msza św. w katedrze w Santiago de Compostela; botafumeiro.
Obrady Parlamentu Jakubowego na Monte del Gozo.

Niedziela,17 października 2021 r.
Msza św. w Monte del Gozo na zakończenia Dnia Polskiego.