Przeniesienie Dnia Polskiego w Santiago de Compostela

Szanowni Państwo, drodzy Pielgrzymi !

Po konsultacjach z władzami kościelnymi w Santiago de Compostela, w związku z ciągle niepewną sytuacją epidemiologiczną, a nawet pogarszającą się obecnie (drastyczny wzrost liczby zakażeń) postanowiliśmy przenieść Dzień Polski planowany na 15-17 października br na 14-16 października 2022r., łącząc w ten sposób 40-rocznicę „Aktu Europejskiego” św. Jana Pawła II z naszym polskim pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba w Roku Świętym.

W tym zaś 2021 roku planujemy odprawić Mszę św. w intencji Polski i Polaków głównie dla Rodaków mieszkających w Hiszpanii, ale bez wydarzeń towarzyszących, jakie planowaliśmy (katechezy, celebracje liturgiczne, spotkania pielgrzymów etc.).

Przepraszamy za niedogodności związane z przełożeniem wydarzenia, ale nie chcielibyśmy jako organizatorzy i pomysłodawcy stanąć wobec sytuacji, gdy wielu pielgrzymów przybyłych na nasze zaproszenie do Santiago nie mogłoby wziąć udziału w celebracjach ze względu na ograniczenia. Już dziś często zdarza się w Santiago, jak przekazuje nam Kuria Metropolitarna z Composteli, że wiele grup niestety nie jest wpuszczanych do katedry, pozostając na zewnątrz i bez możliwości uczestnictwa w mszy pielgrzymów.

Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z Camino de Santiago w Polsce, w tym do udziału w Parlamencie Jakubowym, który odbędzie się w dniach 10-11 września w Krakowie.

W imieniu Kapituły Parlamentu Jakubowego

Ks. Piotr Roszak